2019 10 23

Istorijos pamoka ant Liudiškių piliakalnio

Piliakalnis

Piliakalniai – tai natūraliai susiormavusios kalvos iškyšuliai su žmogaus įrengtais gynybiniais įtvirtinimais. Lietuvoje priskaičiuojama apie 1000 piliakalnių. Anykščių krašto teritorijoje yra žinomi 24 piliakalniai. Galime didžiuotis, kad vien apie Anykščių miestelį yra 3 piliakalniai: Šeimyniškėlių  Vorutos), Palatavio ir Liudiškių.

Liudiškių piliakalnį tyrė Lietuvos archeologijos institutas, vadovaojamas istoriko archeologo Gintauto Zabielos. Piliakalnio papėdės gyvenvietė datuojama I tūkst.pirma puse. Archeologinių kasinėjimų metu aptikta keramikos brūkšniuotu ir grublėtu paviršiumi, medinės užtvaros liekanų.
 5a klasės mokiniaims ant Liudiškių piliakalnio vyko istorijos pamoka. Mokiniai turėjo surinkti informaciją apie piliakalnį, kokiame kalvų masyve jis įsikūręs (Aruodų) nustatyti piliakalnio šlaitų aukštį (7–17 m.), išsiaiškinti , koks ovalios akštelės dydis, kokia buvo pilakalnio paskirtis.
   Taip pat penktokai išsiaiškino, kad bronzos (žalvario) ir geležies amžiuje mūsų šalies teritorijoje formavosi nauji verslai: žemdirbystė ir gyvulininkystė. Buvo gaminami metaliniai darbo įrankiai, kurie buvo labai brangūs. Iškilus pavojams visą turtą reikėjo apsaugoti, o tam ir talkino įtvirtinti piliakalniai.
   Gyvos istorijos pamokos labai svarbios. Mokiniai susipažįsta su teorine medžiaga praktiškai, o tai leidžia geriau suprasti ir išmokti.

Daiva Tručinskienė